




Promotions
Whispair 116cm Toronto Mega Deep Undermount Rangehood with Twin On Board Motor X3T12S62OUT
The Whispair Toronto 120 Mega Deep undermount rangehood is ideal for cooking surfaces 100cm to 120cm in width. Designed to meet the AU/NZ regulations over chargrill cooking surfaces and fit in a deeper (500mm) overhead cupboard or bulkhead. Offering additional front-to-rear coverage for those with deep cookers or cooking surfaces with high-powered burners positioned toward the front of the cooktop.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | X3T12S62OUT |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 675 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Hood height 650mm (plus 25mm Top Outlet) |
| Finish Colour Description | AISI304 1.2mm High Grade Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 years comprehensive parts & labour / 10 years replacement remote fan motor / Lifetime replacement parts warranty. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1680 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 200 |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Control type | Electronic |
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | Twin On Board |
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Other
| EAN | 0740528964964 |
|---|
Compare to similar items
Whispair Barcelona 160 Make Up Air Undermount Rangehood with Air X On Board Motor X2B16S22OAX
$4,380
| Max Air Capacity | 550 m³/h |
|---|
Whispair Barcelona 90 Make Up Air Undermount Rangehood with Air X On Board Motor X2B09S2OAX
$1,990
| Max Air Capacity | 550 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

