

Promotions
Specifications & Manuals
| Model Number | X7H09S5IP |
|---|---|
| Depth (mm) | 362 mm |
| Height (mm) | 800 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Induction compatible | |
| Compatibility | Suits 70cm – 100cm cooking surfaces |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5-Year Warranty Comprehensive Parts & Labour. 10-Year Warranty Replacement Fan Motor. Lifetime Replacement Parts Warranty. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Features | 4-Button Backlit LED MasterMind Electronic Control. Programmable Timer with 10min. increments. Auto-Off After 2 Hours Of Inactivity. |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Motor Type | External Remote Motor |
| Boost function |
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| EAN | 0740528966227 |
|---|
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
