






Promotions
Introducing the Whispair X5V09S5.IP 90cm Vienna Canopy Rangehood with Pro Inline Remote Motor. This rangehood is designed to suit cooking surfaces ranging from 75cm to 100cm, making it a versatile choice for various kitchen setups. It features S-Flow Baffle Filters that are dishwasher safe for easy maintenance. The rangehood is equipped with LED lighting, providing bright illumination for your cooking area. Crafted with AISI304 1.0mm high-grade stainless steel, it offers durability and a sleek finish. The LED backlit 4 button mastermind electronic control, coupled with the LED speed indicator, allows for easy operation and monitoring. With 3 speed settings and a boost mode, you can adjust the ventilation power according to your needs. The programmable timer, in 10-minute increments, enables you to set the rangehood to automatically turn off. For added convenience, it has an auto shut-off feature after 2 hours of inactivity. The KleenAir Pro remote fan solution, with a maximum airflow of 1140 m3/hr, ensures efficient extraction of cooking odors and fumes. Enhance your kitchen with the Whispair X5V09S5.IP 90cm Vienna Canopy Rangehood for a stylish and effective ventilation solution.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | X5V09S5.IP |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 1260 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
Other Features
| Features | ● Suits 75cm - 100cm Cooking Surfaces ● Filters: S-Flow Bafe Filters 3x (H-25) - Dishwasher Safe ● Lighting: LED 5x (1.0W) ● Finish: AISI304 1.0mm High Grade Stainless Steel ● Controls: LED Backlit 4 Button mastermind Electronic Control with LED Speed Indicator ● Speed Settings: 3 Speed + Boost Mode ● Programmable Timer (10min Increments) ● Auto Shut Off After 2Hrs Of Inactivity ● KleenAir Pro Remote Fan Solution - 1140 m3/hr |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Inline Remote Motor |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 49.6 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 0784927560303 |
Compare to similar items
Whispair Stockholm 60 Wall Mounted Canopy Rangehood with Back Ducted Ultra On Board Motor X5S06S6OUB
$3,790
| Max Air Capacity | 1680 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Rome Canopy Rangehood with Power On Board Motor X5R09S5.OP/T
$3,290
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Rome Canopy Rangehood with Ultra EC On Board Motor X5R09S6.OU/T
$3,990
| Max Air Capacity | 1680 m³/h |
|---|
Whispair 90cm London Canopy Rangehood with Pro Inline Remote Motor X5L09S5.IP
$3,590
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|
Whispair Stockholm 60 Wall Mounted Canopy Rangehood with External Lite Motor X5S06S5EL
$2,990
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Rome Canopy Rangehood with Power On Board Motor X5R09W5.OP/T
$3,290
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639069715402952315.png)

