



Promotions
Introducing the Whispair X5L09S6.OU/B 90cm London Canopy Rangehood with Ultra EC On-Board Motor. This sleek and stylish rangehood is designed to suit cooking surfaces ranging from 75cm to 100cm, making it a versatile choice for any kitchen. The S-Flow Baffle Filters, which are dishwasher safe, effectively capture grease and odors, ensuring a clean and fresh cooking environment. With LED lighting consisting of 5x 1.0W bulbs, you'll have ample illumination while cooking. The high-grade stainless steel finish not only adds a touch of elegance to your kitchen, but also ensures durability and easy maintenance. The LED Backlit 4 Button mastermind Electronic Control, complete with an LED Speed Indicator, allows for easy operation and control of the 3 speed settings, along with a Boost Mode for maximum extraction power. The programmable timer, adjustable in 10-minute increments, and the auto shut off feature after 2 hours of inactivity add convenience and energy efficiency. The KleenAir Ultra EC On Board Fan Solution, with a powerful airflow of 1680 m3/hr, ensures efficient extraction of smoke, steam, and cooking odors. Upgrade your kitchen with the Whispair X5L09S6.OU/B 90cm London Canopy Rangehood and enjoy a cleaner, fresher cooking experience.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | X5L09S6.OU/B |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 1440 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1680 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting location | Rear |
Other Features
| Features | ● Suits 75cm - 100cm Cooking Surfaces ● Filters: S-Flow Bafe Filters 3x (H-25) - Dishwasher Safe ● Lighting: LED 5x (1.0W) ● Finish: AISI304 1.0mm High Grade Stainless Steel ● Controls: LED Backlit 4 Button mastermind Electronic Control with LED Speed Indicator ● Speed Settings: 3 Speed + Boost Mode ● Programmable Timer (10min Increments) ● Auto Shut Off After 2Hrs Of Inactivity ● KleenAir Ultra EC On Board Fan Solution - 1680 m3/hr |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 56.5 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 0784927560075 |
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

