






Introducing the Whispair X5S09S5.IP 90cm Stockholm Canopy Rangehood with Pro Inline Remote Motor. This rangehood is designed to suit cooking surfaces ranging from 75cm to 100cm, making it a versatile addition to any kitchen. It features S-Flow Baffle Filters, which are dishwasher safe for easy maintenance. The rangehood is equipped with LED lighting, providing ample illumination for your cooking area. Made from AISI304 1.0mm high-grade stainless steel, it boasts a sleek and durable finish. The LED backlit 4-button mastermind electronic control panel, with an LED speed indicator, offers intuitive operation. With 3 speed settings and a boost mode, you can easily adjust the ventilation power to suit your needs. The programmable timer, in 10-minute increments, allows you to set the rangehood to automatically shut off after a specified time. Additionally, it features an auto shut-off function after 2 hours of inactivity for added safety and energy efficiency. The KleenAir Pro Remote Fan Solution, with a capacity of 1140 m3/hr, ensures efficient and effective extraction of cooking odors and smoke. Upgrade your kitchen with the Whispair X5S09S5.IP 90cm Stockholm Canopy Rangehood and enjoy a fresher and cleaner cooking environment.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | X5S09S5.IP |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 1215 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
Other Features
| Features | ● Suits 75cm - 100cm Cooking Surfaces ● Filters: S-Flow Bafe Filters 3x (H-25) - Dishwasher Safe ● Lighting: LED 5x (1.0W) ● Finish: AISI304 1.0mm High Grade Stainless Steel ● Controls: LED Backlit 4 Button mastermind Electronic Control with LED Speed Indicator ● Speed Settings: 3 Speed + Boost Mode ● Programmable Timer (10min Increments) ● Auto Shut Off After 2Hrs Of Inactivity ● KleenAir Pro Remote Fan Solution - 1140 m3/hr |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Inline Remote Motor |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 49.6 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 0784927560129 |
Compare to similar items
Whispair 90cm Stockholm Canopy Rangehood with Pro Inline Remote Motor X5S09S5.IP
$3,490
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|
Whispair 90cm London Canopy Rangehood with Pro External Remote Motor X5L09S5.EP
$3,590
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Stockholm Canopy Rangehood with Pro Plus External Remote Motor X5S09S5.EPP
$3,890
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
|---|
Whispair 90cm London Canopy Rangehood with Power On-Board Motor X5L09S5.OP/B
$3,190
| Material | 304 Grade Stainless Steel. |
|---|---|
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
Whispair 90cm Vienna Canopy Rangehood Power On-Board Motor X5V09S5.OP/B
$3,190
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Rome Canopy Rangehood with Power On Board Motor X5R09S5.OP/T
$3,290
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Vienna Canopy Rangehood with Power On-Board Motor X5V09S5.OP/T
$3,190
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Zurich Series Wall Island Hung Rangehood with Power Motor Stainless Steel X5Z09S5-OP-T
$6,390
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
