



Accessories & Add-Ons

Aero 150mm Metal Roof Ducting Kits ADK150MET

Aero 150mm Tiled Roof Ducting Kits ADK150TILE

Aero 150mm Wall / Eave Roof Ducting Kit ADK150WALL

Abey Horizontal Ducting Kit 150mm RHH6

Abey Vertical Steel Roof Ducting Kit 150mm RHVS6

Abey Vertical Tiled Roof Ducting Kit 150mm RHVT6
Introducing the Whispair X7R09S5.OP/T 90cm Rome Island Rangehood with Power On-Board Motor. This sleek rangehood is designed to suit cooking surfaces ranging from 75cm to 100cm, making it versatile for various kitchen setups. The rangehood is equipped with S-Flow Baffle Filters, ensuring efficient extraction of cooking fumes and odors. These filters are also dishwasher safe, making maintenance a breeze. With six LED lights, this rangehood provides ample lighting for your cooking area. The high-grade stainless steel finish not only adds a touch of elegance to your kitchen but also ensures durability. The LED backlit 4-button mastermind electronic control allows for easy operation, and the LED speed indicator lets you know the current speed setting. With three speed settings and a boost mode, you can adjust the extraction power according to your needs. The programmable timer, with 10-minute increments, allows you to set the rangehood to automatically shut off after a specified time. Additionally, the rangehood has an auto shut-off feature after 2 hours of inactivity, promoting energy efficiency. With the KleenAir Power On-Board Fan Solution, this rangehood delivers a powerful extraction rate of 1020 m3/hr. Overall, the Whispair X7R09S5.OP/T 90cm Rome Island Rangehood offers a stylish and efficient solution for maintaining clean air in your kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Island |
|---|---|
| Model Number | X7R09S5.OP/T |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 925 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Stainless steel with black fascia |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Features | ● Suits 75cm - 100cm Cooking Surfaces ● Filters: S-Flow Baffle Filters 3x (H-25) - Dishwasher Safe ● Lighting: LED 6x (1.0W) ● Finish: AISI304 1.0mm High Grade Stainless Steel ● Controls: LED Backlit 4 Button mastermind Electronic Control with LED Speed Indicator ● Speed Settings: 3 Speed + Boost Mode ● Programmable Timer (10min Increments) ● Auto Shut Off After 2Hrs Of Inactivity ● KleenAir Power On Board Fan Solution - 1020 m3/hr |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 53.9 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 0784927562758 |
Compare to similar items
Whispair 90cm Rome Island Rangehood with Power On-Board Motor X7R09S5.OP/T
$4,090
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Whispair 36cm Paris Island Rangehood with Power On Board Motor Stainless Steel X7P04S5OPT
$3,490
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Whispair Zurich 90cm Island Hung Rangehood with Power On-Board Motor X7Z09S5OPT
$6,490
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Whispair Zurich 120cm Island Hung Rangehood with Ultra On-board Motor X7Z12S6OUT
$8,190
| Max Air Capacity | 1680 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
