




Promotions
Whispair 36cm Paris Island Rangehood with Power On Board Motor Stainless Steel X7P04S5OPT
The Whispair Paris 36 Island Rangehood in an ultra-sleek stainless steel finish adds a modern flair to any kitchen design. With the Whispair Power On Board Motor System, this rangehood has an extraction rate of up to 1020m3/hr and is ideal for cooking surfaces 30cm to 60cm in width.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Island |
|---|---|
| Model Number | X7P04S5OPT |
| Depth (mm) | 360 mm |
| Height (mm) | 800 mm |
| Width (mm) | 360 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Comprehensive Parts & labour Warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Motor Type | On Board |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 1 |
| Dishwasher safe filters |
Other
| EAN | 0740528964742 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

