

Promotions
Whispair Monte Carlo 80 Undermount Rangehood with External Pro Plus Motor X3M08S5EPP
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | X3M08S5EPP |
| Depth (mm) | 280 mm |
| Height (mm) | 330 mm |
| Width (mm) | 760 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Remote External Motor (Roof or Wall Mounted). Installation Height: 700 - 750mm* (Recommended), 600mm* (Minimum) *Clearance above the highest point of the cooktop to the underside of hood. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 year comprehensive parts & labour, 10 year replacement remote fan motor, Lifetime replacement parts warranty. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 200 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | External Remote Motor |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when in operation - low to high | 56.6dB(A) In / 62.8dB(A) Out |
|---|
Other
| EAN | 0740528965909 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639069715402952315.png)
