

Accessories & Add-Ons

Sirius 200mm Under Eave Ducting Kit EASYEAVE-200

Sirius 200mm Metal Roof Ducting Kit EASYROOF200M

Sirius 200mm Tiled Roof Ducting Kit EASYROOF200T
Whispair Washington 200 Undermount Alfresco BBQ Rangehood with External Pro Motor X3W20S52EP
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | X3W20S52EP |
| Material | AISI316 1.2mm Marine Grade Stainless Steel |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 330 mm |
| Width (mm) | 1960 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Hood Height 330mm (plus 25mm Top Outlet) |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 year comprehensive parts and labour, 10 year remote motor replacement, Lifetime replacement electronic parts. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 200 |
| Ducting location | Top |
Other Features
| Control type | Push buttons |
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | External Remote Motor |
| Boost function |
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 5 |
Other
| EAN | 0740528966258 |
|---|
Compare to similar items
Whispair Washington 200 Undermount Alfresco BBQ Rangehood with External Pro Motor X3W20S52EP
$6,358
| Material | AISI316 1.2mm Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
Whispair 120cm Boston Alfresco Ceiling Mounted Cassette with Pro Plus External Remote Motor X9B12S5.2EPP
$6,443
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
|---|
Whispair 200cm Washington BBQ Under Cupboard Rangehood with Twin Pro Plus External Remote Motor X3W20S5.2EPP
$7,038
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
|---|
Whispair 120cm Boston Alfresco Ceiling Mounted Cassette with Pro Plus External Remote Motor X9B12S5.EPP
$4,836.50
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
|---|
Whispair 120cm New York BBQ Canopy Island Rangehood with Pro Plus External Remote Motor X7N12S5.EPP
$5,006.50
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
|---|
Whispair Washington 120 Undermount Alfresco BBQ Rangehood with External Pro Plus Motor X3W12S52EPP
$4,998
| Material | AISI316 1.2mm Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
Whispair Washington 200 Undermount Alfresco BBQ Rangehood with Inline Pro Motor X3W20S52IP
$6,358
| Material | AISI316 1.2mm Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
Whispair Washington 90 Undermount Alfresco BBQ Rangehood with External Pro Plus Motor X3W09S5EPP
$3,136.50
| Material | AISI316 1.2mm Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
Whispair 120cm Chicago Alfresco Island Wall Mounted Rangehood with Pro Plus External Remote Motor X7C12S5.EPP
$5,006.50
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

