



Promotions
Whispair Geneva 120cm Ceiling Cassette Rangehood with Pro Plus External Remote Motor X9G12S5EPP
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Ceiling Cassette |
|---|---|
| Model Number | X9G12S5EPP |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 91.2 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Induction compatible |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5-Year Warranty Comprehensive Parts & Labour. 10-Year Warranty Replace Remote Fan Motor. Lifetime Replacement Parts Warranty. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 200 |
| Ducting location | Top |
| Features | LED Backlit 4 Button mastermind Electronic Control with LED Speed Indicator. 3 Speed + Boost Mode. Programmable timer with 10min increments. Auto fan shut-off after 2 hours of inactivity. |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Electronic |
| Boost function |
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639069715402952315.png)
