







Promotions
Introducing the Whispair 90cm Rome Canopy Rangehood with Pro External Remote Motor. This wall hung canopy rangehood is designed to provide efficient ventilation for your kitchen. It features 5 x 1 Watt LED lights, ensuring optimal visibility while cooking. The LED backlit 4 button Mastermind Touch Control with LED speed indicator allows for easy operation and control of the rangehood. With the programmable timer, you can conveniently set the rangehood to operate for a specific duration. Additionally, the auto shut-off function ensures that the rangehood turns off after 2 hours of inactivity, promoting energy efficiency. The Whispair 90cm Rome Canopy Rangehood with Pro External Remote Motor is a versatile and stylish addition to any kitchen, providing excellent ventilation and lighting while cooking.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | X5R09S5.EP |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 1215 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Stainless steel with black fascia |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
Other Features
| Features | ● Wall hung canopy rangehood ● 5 x 1 Watt LED lights ● LED Backlit 4 Button Mastermind Touch Control with LED Speed Indicator ● Programmable timer ● Auto shut-off after 2 hours of inactivity |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Motor Type | External Remote Motor |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 49.6 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|
Compare to similar items
Whispair Stockholm 60 Wall Mounted Canopy Rangehood with External Lite Motor X5S06S5EL
$2,990
| Max Air Capacity | 800 m³/h |
|---|
Whispair Stockholm 60 Wall Mounted Canopy Rangehood with Back Ducted Ultra On Board Motor X5S06S6OUB
$3,790
| Max Air Capacity | 1680 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Zurich Series Wall Island Hung Rangehood with Ultra Motor Stainless Steel X5Z09S6-OU-T
$7,090
| Max Air Capacity | 1680 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Rome Canopy Rangehood with Ultra EC On Board Motor X5R09S6.OU/B
$4,090
| Max Air Capacity | 1680 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Vienna Canopy Rangehood Power On-Board Motor X5V09S5.OP/B
$3,190
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639069715402952315.png)
