






Promotions
Introducing the Whispair X5R09W5.IP 90cm Rome Canopy Rangehood with Pro Inline Remote Motor. This wall hung canopy rangehood is designed to enhance your cooking experience. Equipped with 5 x 1 Watt LED lights, it provides ample illumination for your cooking area. The LED Backlit 4 Button Mastermind Touch Control with LED Speed Indicator allows for easy operation and control. With a programmable timer and auto shut-off feature after 2 hours of inactivity, you can conveniently set the rangehood to suit your needs. Suitable for 75 - 100cm cooking surfaces, this rangehood ensures efficient ventilation and extraction. With its sleek design and powerful performance, the Whispair X5R09W5.IP 90cm Rome Canopy Rangehood is a perfect addition to any kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | X5R09W5.IP |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 1215 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | Stainless steel body with white fascia |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
Other Features
| Features | ● Wall hung canopy rangehood ● 5 x 1 Watt LED lights ● LED Backlit 4 Button Mastermind Touch Control with LED Speed Indicator ● Programmable timer ● Auto shut-off after 2 hours of inactivity ● Suitable for 75 - 100cm cooking surface |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Motor Type | Inline Remote Motor |
| Boost function |
Safety Features
| Automatic power off |
|---|
Filters
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 49.6 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|
Compare to similar items
Whispair 90cm Zurich Series Wall Island Hung Rangehood with Remote Inline Pro Motor Stainless Steel X5Z09S5-IP
$6,440
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Stockholm Canopy Rangehood with Power On-Board Motor X5S09S5.OP/T
$3,090
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Stockholm Canopy Rangehood with Pro Inline Remote Motor X5S09S5.IP
$3,490
| Max Air Capacity | 1140 m³/h |
|---|
Whispair 90cm London Canopy Rangehood with Power On-Board Motor X5L09S5.OP/T
$3,190
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Rome Canopy Rangehood with Power On Board Motor X5R09S5.OP/T
$3,290
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Rome Canopy Rangehood with Power On Board Motor X5R09S5.OP/B
$3,290
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Whispair 90cm Rome Canopy Rangehood with Power On Board Motor X5R09W5.OP/B
$3,290
| Max Air Capacity | 1020 m³/h |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639069715402952315.png)

