


Accessories & Add-Ons



Promotions
Whispair Washington 90 Undermount Alfresco BBQ Rangehood with External Pro Plus Motor X3W09S5EPP
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | X3W09S5EPP |
| Material | AISI316 1.2mm Marine Grade Stainless Steel |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 330 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Hood Height 330mm (plus 25mm Top Outlet) |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 year comprehensive parts and labour, 10 year remote motor replacement, Lifetime replacement electronic parts. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 2010 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 200 |
| Ducting location | Top |
| Features | 4-Button Backlit LED MasterMind Electronic Control. 3 speed settings + Boost Mode. Programmable timer with 10min. increments. Auto-off after 2 hours of inactivity. Induction suitable. Char grill suitable. Filtration type: S-Flow Baffle. LED Warm White lighting. |
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Twin External Motors |
| Boost function |
| Automatic power off |
|---|
| Filter material | Baffle |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| EAN | 0740528965077 |
|---|
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639069715402952315.png)

