Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 465 mm |
| Height (mm) | 175 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 7 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop/Wall Hung |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196001196 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Lago 54 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White LVO54A-1
$769
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard X 85 Bench Basin with No Tap Hole - Gloss White SHAX85-0
$1,129
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Apartment 40R Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 5001/1
$499
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard X 65 Bench Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHAX65-1
$1,059
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 60 Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SHA60-3 SHA603
$949
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 90 Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White UNL09000L-3 UNL09000L3
$1,159
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 65 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SHA65R-3 SHA65R3
$1,099
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

