


4 payments of $137.25 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 140 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | 32mm overflow plug and waste not included |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 13.3 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop/Wall Hung |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196006771 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Prossimo 60 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White NX260-1
$549
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Form Rectangle Bench Basin - Matte Anthracite FRM60-AN FRM60AN
Request Price
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Mini Milk Right Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 001-311-B 001311B
$629
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard X Mini Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHAXMIN-1 SHAXMIN1
$719
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard X 65 Bench Basin with 3 Tap Holes - Gloss White SHAX65-3 SHAX653
$1,059
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 50 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHA50-1 SHA50/1
$829
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Spy 80 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SPY80-1 SPY801
$849
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 60X Plan Bench Basin with No Tap Hole - Gloss White NUR60XS0
$999
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
