

Studio Bagno Prossimo 70 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White NX270-0 NX270/0
4 payments of $167.25 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 164 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
| Number of tapholes | 0 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 18.7 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop/Wall Hung |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196006788 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Prossimo 70 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White NX270-0 NX270/0
$669
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 60X Plan Bench Basin with 1 Tap Hole - Gloss White NUR60XS1
$999
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 70 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White UNL07000L-0 UNL07000L/0
$929
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 80X Plan Bench Basin with No Tap Hole - Gloss White NUR80XS-0 NUR80XS0
$1,279
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 55 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White NUR55
$999
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 102 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHA102R-1 SHA102R1
$1,499
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Mini Milk Left Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 001311A
$629
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Berlin One Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White URB0700L-0 URB0700L/0
$1,399
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

