



4 payments of $124.75 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 220 mm |
| Height (mm) | 135 mm |
| Width (mm) | 410 mm |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 1.5 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop/Wall Hung |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196000175 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Bambino Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 8093/B
$499
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 75 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White NUR751
$1,249
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 60X Bench Basin with 1 Tap Hole - Gloss White NUR60X1
$999
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 65 X Plan Left Bowl Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White SHA65L-2 SHA65L2
$1,099
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 140 Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White UNL14000L-2 UNL14000L2
$2,279
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Spy 45 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SPY45-0 SPY450
$549
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unit 120 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White UTL04-1 UTL041
$2,319
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 50 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SHA50-0 SHA50/0
$829
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 65 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White SHA65R-2 SHA65R2
$1,099
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

