

4 payments of $237.25 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MI70/1 |
|---|---|
| Material | Ceramic |
| Depth (mm) | 410 mm |
| Height (mm) | 135 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 5.5 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop/Wall Hung |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196009215 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Milady 70 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White MI70-1
$949
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 60X Bench Basin with No Tap Hole - Gloss White NUR60X0
$999
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Form Rectangle Bench Basin - Matte Coffee FRM60-MC FRM60MC
$1,348.50
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unit 100 Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White UTL03/2
$1,549
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 75 Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White NUR753
$1,099
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 90 Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White UNL09000L-3 UNL09000L3
$1,159
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Berlin One Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White URB0700L-1
$1,399
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Studio Bagno Shard 102 X Plan Left Bowl Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHA102L-1 SHA102L1
$1,499
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

