




Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Width (mm) | 450 mm |
| Finish Colour | Indigo |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Matte Indigo |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 8 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196008690 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Form Circle Bench Basin - Matte Indigo FRM45-IN FRM45IN
$1,348.50
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 65 X Plan Left Bowl Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SHA65L-0 SHA65L0
$1,099
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Milady 70 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White MI70-1
$949
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 81 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SHA81R-1 SHA81R1
$1,199
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 65 X Plan Right Bowl Bench or Wall Basin with 2 Tap Holes - Gloss White SHA65R-2 SHA65R2
$1,099
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Spy 45 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SPY45-0 SPY450
$549
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Metamorfosi 4 Bench Basin - Black and White MET42600BN
$1,299
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Mini Milk Left Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 001311A
$629
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Milady 30 Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White MI30-1
$579
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
