




Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FRM45 |
|---|---|
| Material | Ceramic |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Width (mm) | 450 mm |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Finish Colour Description | Gloss White |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Refer to Warranty Sheet for more details |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Bathroom Bath/Basin Details
| Basin Capacity (Litres) | 8 L |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Countertop |
| Accessible |
Other
| EAN | 9349196008645 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Studio Bagno Spy 75 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SPY75-0 SPY750
$749
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Edge MK2 Square Right Bench or Wall Basin with 1 Tap Hole - Gloss White EDGEMK2SR-1
$489
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Nur 55 Bench or Wall Basin with 3 Tap Holes - Gloss White NUR553
$879
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Shard 50 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White SHA50-0 SHA50/0
$829
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Soul 4H Bench Basin with 1 Tap Hole - Gloss White SOL13-1 SOL131
$1,249
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Unlimited 70 Bench or Wall Basin with No Tap Hole - Gloss White UNL07000L-0 UNL07000L/0
$929
| Material | Ceramic |
|---|
Studio Bagno Metamorfosi 2 Bench Basin - Black and White MET42040BN
$1,199
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
