Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | KT110AS |
|---|---|
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 1150 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Finish Colour | Silver |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 788 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated |
Other Features
| Control type | Push buttons |
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | Single |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 4 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 70 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 8017709185978 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Smeg 90cm Canopy Stainless Steel Canopy SHW910X2
$2,061
| Max Air Capacity | 940 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 90cm Matt Black Canopy Rangehood KBTAU900MNE
$1,944
| Max Air Capacity | 730 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 90cm Wall Mount Stainless Steel Canopy Rangehood KBTAU900XE
$1,944
| Max Air Capacity | 730 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

