


Accessories & Add-Ons






Matching Products

Promotions
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | KPFA12T |
| Weight (kg) | 21 kg |
| Depth (mm) | 495 mm |
| Height (mm) | 791 mm |
| Width (mm) | 1196 mm |
| Power (W) | 275 W |
| Accessories included | 4 x Stainless Steel Mesh Filters. |
| Finish Colour | Blue |
| Notes | This model is to be ducted externally only using the optional extra ducting kits available Online to add to your order.
|
| Finish Colour Description | Turquoise with Stainless Steel Trim. |
| Rangehood Model Number | KPFA12T |
| Installation Note | Wall Mounted Installation |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 777 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | Rangehood Style: Wall Mounted Installation. Controls: Dial Control panel. Lighting: 4 x 1.0 Watt LED Lights. Speeds: 3 x Speed Fan Levels Plus Intensive Speed. Filters: 4 x Stainless Steel Filters Dishwasher Safe Filters: Yes, Stainless Steel Filters. Ducted or Recirculation: Ducted Only option. Duct Outlet Dimensions: 150mm Ducting Kits: This model can be ducted externally using the optional extra ducting kits available Online to add to your order. Recirculation Kits: If Recirculating these accessory Kits are available directly through the supplier's spare parts division. |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Light type | LED |
| Motor Type | Centrifugal |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
| Lowest Operating Noise | 49 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 73 dB |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1 m |
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 4 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | Italy |
|---|
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 8017709293529 |
Compare to similar items
Smeg 90cm Victoria Canopy Rangehood Dolce & Gabbana Divina Cucina KT90DGM
| Max Air Capacity | 788 m³/h |
|---|
Smeg Classic Aesthetic Stainless Steel Canopy Rangehood KSE110XA
| Max Air Capacity | 702 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 250 W |
Smeg 37cm Stainless Steel Wall Mounted Canopy Rangehood SHW410X1
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Max Air Capacity | 620 m³/h |
| Power (W) | 250 W |
Smeg 110cm Victoria Aesthetic Cream Canopy Rangehood KSE110AP9
| Max Air Capacity | 665 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 215 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

