


Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | SHU970X |
| Weight (kg) | 8.6 kg |
| Depth (mm) | 290 mm |
| Height (mm) | 339 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Power (W) | 250 W |
| Accessories included | 3 x Stainless steel grease filters |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This model can be ducted externally using the optional extra ducting kits available Online to add to your order.
Recirculation Kits: If Recirculating these accessory Kits are available directly through the supplier's spare parts division. |
| Finish Colour Description | Satin Stainless Steel Finish. |
| Rangehood Model Number | SHU970X |
| Installation Note | Built into an Overhead Cupboard |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 690 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | Rangehood Style: Built-in to Overhead Cabinetry. Air Extraction: 690m3, Single Motors. Lighting: 2 x 1-watt LED lights. Control: 3x Push Button Controls. Filters: 3 x Dishwasher Safe Filters. Exhaust: Recirculated or Ducting Options. External Ducting: Yes, Optional extra ducting kits are available online. Recirculation Kits: If Recirculating these accessory Kits are available directly through the supplier's spare parts division. |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 3 |
| Dishwasher safe filters |
| Noise when in operation - low to high | 53 - 70 |
|---|---|
| Noise when working | 70 dB |
| Origin | Poland |
|---|
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 9345025001511 |
Compare to similar items
Smeg 90cm Classic Aesthetic Under Cupboard Rangehood SHU970X
| Max Air Capacity | 690 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 250 W |
Smeg 60cm Undermount Rangehood with AutoVent2.0 Stainless Steel KSGAU6P4X
| Max Air Capacity | 660 m³/h |
|---|
Smeg 60cm Undermount Stainless Steel Rangehood SHU671X
| Max Air Capacity | 740 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 70cm Undermount Stainless Steel Rangehood SHU771X
| Max Air Capacity | 750 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 90cm Undermount Rangehood with AutoVent2.0 Matte Black KSGAU9P4MB
| Max Air Capacity | 697 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Smeg 90cm Undermount Stainless Steel Rangehood SHU971X
| Max Air Capacity | 750 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 252 W |
Smeg 90cm Undermount Rangehood with AutoVent2.0 Stainless Steel KSGAU9P4X
| Max Air Capacity | 697 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 230 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
