







Accessories & Add-Ons

Tefal Gourmet 5 Piece Non Stick Cookware Set A860S544

Siemens 28cm Frying Pan HZ390250

Siemens Griddle Plate HZ390522
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | EX975LVC1E-HZ390512 |
| Weight (kg) | 19.2 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 912 mm |
| Power (W) | 11100 W |
| Accessories included | Siemens HZ390512 Large Teppan Yaki Plate |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This item will require to be Hardwired by a qualified electrician.
|
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Cooktop & Large Stainless Steel Teppanyaki Plate Package |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Number of cooking zones | 5 |
| Teppanyaki Plate |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 11.1 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 46 A |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Other Features
| Automatic pan detection | |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| Perfect temperature control |
Compare to similar items
Siemens 90cm iQ700 Induction Cooktop with Large Teppanyaki Plate EX975LVC1E-HZ390512
$4,339
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
| Power (W) | 11100 W |
Siemens 80cm iQ700 Induction Cooktop EX875KYV1E
$4,925
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
