Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Exhaust Fan |
|---|---|
| Model Number | BR522 |
| Depth (mm) | 265 mm |
| Height (mm) | 95 mm |
| Width (mm) | 265 mm |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White |
| Rangehood Model Number | BR522 |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 1 |
| Features | Improves indoor air quality - hygienically removes odours and airborne bacteria without the use of toxic chemicals. Powerful silent extraction - the externally-mounted German-engineered Isodrive? motor silently whisks away odours, steam, stale air and humidity in seconds. Energy-efficient - the Schweigen Isodrive? motors are amongst the most energy-efficient in the market, requiring just 57 watts of power to run. Discreet design - sleek profile integrates seamlessly into the ceiling for a modern, minimalist look. Multi-purpose ventilation - suitable for use in the bathroom, bedroom, toilet, garage, wine cellar or laundry room. Flexible & functional - can be easily installed and vented to 2 adjacent rooms by a professional. Free ducting included - comes bundled with right-sized ducting at no extra cost. Warranties - enjoy peace of mind with a 5-year warranty on the motor.* |
|---|---|
| Control type | Wall Switch (not included) |
| Motor Type | Single External Motor |
| Number of filters | - |
|---|
| EAN | 9343415006696 |
|---|
Compare to similar items
Schweigen Silent Exhaust Fan Square with Venting Kit for Diffuser Units BRW622PAK
| Power (W) | 57 W |
|---|
Schweigen Silent Exhaust Fan (White Square Recessed Diffuser) BRW600
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Schweigen Silent Twin Multi Purpose Exhaust Vent BRB752PAK
| Max Air Capacity | 850 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

