



Accessories & Add-Ons

Aero 150mm Metal Roof Ducting Kits ADK150MET

Aero 150mm Tiled Roof Ducting Kits ADK150TILE

Aero 150mm Wall / Eave Roof Ducting Kit ADK150WALL

Abey Horizontal Ducting Kit 150mm RHH6

Abey Vertical Steel Roof Ducting Kit 150mm RHVS6

Abey Vertical Tiled Roof Ducting Kit 150mm RHVT6
4 payments of $97.50 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Discreet design - sleek profile integrates seamlessly into the ceiling for a modern, minimalist look.
Multi-purpose ventilation - suitable for use in the bathroom, bedroom, toilet, garage, wine cellar, or laundry room.
Flexible & functional - can be easily installed and vented to 2 adjacent rooms by a professional.
Will suit the Schweigen motor BRW600ST.
Multi-purpose ventilation - suitable for use in the bathroom, bedroom, toilet, garage, wine cellar, or laundry room.
Flexible & functional - can be easily installed and vented to 2 adjacent rooms by a professional.
Will suit the Schweigen motor BRW600ST.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DVK600ST |
|---|---|
| Depth (mm) | 313 mm |
| Height (mm) | 89 mm |
| Width (mm) | 313 mm |
| Accessories included | 1 x Room Vents, 2 x 3Mtr Flexi 200mm Hose, 1 x "Y " Connector. |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Does Not Include IsoDrive Motor**
The DVK is an add-on accessory to the base BRW600ST unit which already comes with 1x white square diffuser. |
| Compatibility | BRW600ST |
| Style | Modern |
| Rangehood Model Number | DVK600ST |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Ducting size | 150 |
|---|---|
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 9343415007600 |
Compare to similar items
Schweigen Silent Exhaust Fan (White Square Integrated Diffuser) BRB700ST
$1,229
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Schweigen 900m3h Silent Exhaust Fan Bundle for 2 Rooms - White Square Integrated Diffuser BRB722ST
$1,679
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Schweigen Silent Exhaust Fan (White Square Recessed Diffuser) BRW600
$959
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Schweigen Silent Exhaust Fan Square with Venting Kit for Diffuser Units BRW622PAK
$1,325
| Power (W) | 57 W |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

