








Accessories & Add-Ons






Please note that installing a door vent or ensuring a suitable gap below the door is essential for this exhaust fan to effectively remove steam and significantly minimise condensation in the bathroom.
Box contains 1x Ecodrive® motor with 200mm backdraft shutter, 1x 200mm metal pipe, 1x 4m length of 200mm diameter flexi-ducting, 4x 12mm button head screws, 1x wall hanging bracket plus 1x white circular diffuser.
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Exhaust Fan |
|---|---|
| Model Number | BR550 |
| Depth (mm) | 265 mm |
| Height (mm) | 95 mm |
| Width (mm) | 265 mm |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White Finish |
| Induction compatible | |
| Rangehood Model Number | BR550 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 850 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 1 |
| Features |
|
|---|---|
| Motor Type | Single External Motor |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| EAN | 9343415008089 |
Compare to similar items
Schweigen Multi Purpose Silent Exhaust Fan with External Motor BR550
| Max Air Capacity | 850 m³/h |
|---|
Schweigen Silent Twin Multi Purpose Exhaust Vent BRB752PAK
| Max Air Capacity | 850 m³/h |
|---|
Schweigen Silent Twin Multi Purpose Exhaust Vent BRW652PAK
| Max Air Capacity | 850 m³/h |
|---|
Schweigen Silent Exhaust Fan (White Square Recessed Diffuser) BRW600
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Schweigen Silent Exhaust Fan (White Square Integrated Diffuser) BRB700ST
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Schweigen Silent Twin Pack Multi Purpose Exhaust Vent BR552PAK
| Max Air Capacity | 850 m³/h |
|---|
Schweigen Silent Exhaust Fan (White Square Integrated Diffuser) BRB700
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

