

Up to 12 months interest free with Zip Money
Addressing modern demands for alfresco dining, the CL6272 is constructed with high grade 304 stainless steel and designed for outdoor under-patio use.
With twin in-built motors powering its massive 2200 m3/hr airflow, this pyramid of excellence promises effective extraction of steam and smoke for a fresher cleaner outdoor experience.
With twin in-built motors powering its massive 2200 m3/hr airflow, this pyramid of excellence promises effective extraction of steam and smoke for a fresher cleaner outdoor experience.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | CL6272PAK |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 775 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Rangehood Model Number | CL6272 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 2200 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
Other
| EAN | 9343415000168 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Schweigen 3000m3/h Silent BBQ Rangehood 150cm CL7375BSP2PAK
$6,691
| Max Air Capacity | 3000 m³/h |
|---|
Schweigen 150cm Non Silent BBQ Canopy Stainless Steel CL7375PAK
$6,212
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|
Schweigen 3000m3/hr Silent BBQ Rangehood CLUM215SP2PAK
$4,338
| Max Air Capacity | 3000 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 310 W |
Schweigen 150cm Non Silent BBQ Canopy Matte Black CL7375PAK CL7375BPAK
$6,212
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|
Schweigen 3200m3/h Silent BBQ Rangehood 150cm CL7375BSEPAK
$8,288
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|
Schweigen 3200m3/hr Silent BBQ Rangehood and ISO Drive SE Motor Pack CL7375SEPAK
$7,014
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 137 W |
Schweigen 3000m3/h Silent BBQ Rangehood 120cm and Flue CL8912BSP2KIT
$6,717
| Max Air Capacity | 3000 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
