









Accessories & Add-Ons

Aero 200mm Metal Roof Ducting Kit ADK200MET

Aero 200mm Tiled Roof Ducting Kit ADK200TILE

Aero 200mm Wall / Eave Roof Ducting Kit ADK200WALL

Sirius 200mm Under Eave Ducting Kit EASYEAVE-200

Sirius 200mm Metal Roof Ducting Kit EASYROOF200M

Sirius 200mm Tiled Roof Ducting Kit EASYROOF200T
Promotions
4 payments of $443.25 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
This BRW652 bundle comprises the BRW650 Silent Exhaust Fan and the DVK650 Venting Kit.
This Ecodrive®-powered silent exhaust fan comes with 850 m3/hr airflow to whisk away odours, steam, stale air and humidity in seconds – efficiently reducing airborne bacteria and preventing mould growth. It is designed to be installed through the roof or wall and suitable for almost any room in your unit, apartment, townhouse, single or multi-storey house.
It includes all you need to vent odours, steam, stale air and humidity from 2 adjacent rooms with. Please note that installing a door vent or ensuring a suitable gap below the door is essential for this exhaust fan to effectively remove steam and significantly minimise condensation in the bathroom.
This Ecodrive®-powered silent exhaust fan comes with 850 m3/hr airflow to whisk away odours, steam, stale air and humidity in seconds – efficiently reducing airborne bacteria and preventing mould growth. It is designed to be installed through the roof or wall and suitable for almost any room in your unit, apartment, townhouse, single or multi-storey house.
It includes all you need to vent odours, steam, stale air and humidity from 2 adjacent rooms with. Please note that installing a door vent or ensuring a suitable gap below the door is essential for this exhaust fan to effectively remove steam and significantly minimise condensation in the bathroom.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Exhaust Fan |
|---|---|
| Model Number | BRW652PAK |
| Depth (mm) | 303 mm |
| Height (mm) | 89 mm |
| Width (mm) | 303 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Wall Switch Not Included** |
| Finish Colour Description | White Finish |
| Rangehood Model Number | BRW652 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 850 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 1 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Wall Switch (not included) |
| Motor Type | Single External Motor |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
Filters
| Number of filters | 1 |
|---|
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|
Compare to similar items
Schweigen Silent Exhaust Fan Square with Venting Kit for Diffuser Units BRW622PAK
$1,325
| Power (W) | 57 W |
|---|
Schweigen Silent Exhaust Fan (White Square Integrated Diffuser) BRB700
$769
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|
Schweigen Silent Exhaust Fan (White Square Recessed Diffuser) BRW600
$959
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Schweigen BRW600 Silent Exhaust Fan Bundle for 2 Rooms BRW622
$1,325
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|
Schweigen 900m3h Silent Exhaust Fan Bundle for 2 Rooms - White Square Integrated Diffuser BRB722ST
$1,679
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 57 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
