






Up to 12 months interest free with Zip Money
Constructed with high grade 304 stainless steel hand-polished to a hard-wearing lustre, the 1200mm wide CL7372 BBQ wallmount rangehood promises a commanding presence in any alfresco cooking environment. It pairs form and function with clean geometric lines and powerful air extraction from twin internal motors to swiftly deal with cooking odours, steam and airborne grease.
Users will especially appreciate the 5 extraction speeds, touch and remote control options, energy-efficient wide-angle LED lighting, dishwasher-safe stainless steel baffles and automatic shut-off function.
Users will especially appreciate the 5 extraction speeds, touch and remote control options, energy-efficient wide-angle LED lighting, dishwasher-safe stainless steel baffles and automatic shut-off function.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | CL7372PAK |
| Depth (mm) | 800 mm |
| Height (mm) | 550 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Rangehood Model Number | CL7372PAK |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 5 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
Other
| EAN | 9343415008287 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Schweigen 120cm Non Silent BBQ Canopy Stainless Steel CL7372PAK
$5,317
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|
Schweigen 150cm Silent BBQ Rangehood with IsoDrive 3200 Motor CL8915SEPAK
$7,727
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|
Schweigen 3200m3/hr Silent BBQ Rangehood CLUM215SEPAK
$5,569
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 137 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
