











Accessories & Add-Ons






Promotions
Schweigen 120cm Matte Black Undermount Rangehood with ISODrive SP Motor UM1390-12BSPPAK
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | UM1390-12BSPPAK |
| Weight (kg) | 12.5 kg |
| Depth (mm) | 391 mm |
| Height (mm) | 290 mm |
| Width (mm) | 1181 mm |
| Power (W) | 155 W |
| Accessories included | 4 x Black Mesh Filters., 6 Mtrs of - 200mm SteelFlex™ ducting. |
| Finish Colour | Matte Black |
| Notes | ISO SP Drive Motor Packaged Dimension and Weight:
H:540 x W:600 x D:700mm
Weight: 17Kg |
| Finish Colour Description | Matte Black Finish. |
| Rangehood Model Number | UM1390-12BSPPAK |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 years warranty on motor 5 years warranty on canopy Lifetime warranty on filters and GU10 globes |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 1600 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 5 |
| Ducting size | 200 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Roof or Wall |
| Features |
|
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Control type | Soft-touch |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single External Motor |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Filter material | Stainless Steel mesh |
|---|---|
| Number of filters | 4 |
| Dishwasher safe filters |
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 9343415006887 |
Compare to similar items
Schweigen Silent Catalonia Undermount Rangehood 120cm PKGA-1200SP
| Max Air Capacity | 1600 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 135 W |
Schweigen 90cm White Glass Under Canopy Rangehood with ISO Drive SP Motor KLS-9GLASSPPAK
| Max Air Capacity | 1600 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 155 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
