











Accessories & Add-Ons






Promotions
Schweigen 90cm Stainless Steel Under Canopy Rangehood with ISO Drive SP Motor UM-PA9SPPAK
The external German motor SP is a testament to the quality and performance of this rangehood, delivering an impressive 1600 m3/h airflow. With 4 adjustable speed settings, you can tailor the extraction power to your specific cooking needs. The 15-minute delay timer with auto shut-off provides convenience and energy efficiency.
Cleaning is a breeze with dishwasher-safe filters, and the built-in Strip LED Lighting not only enhances visibility but also adds a touch of modern elegance to your kitchen. The Soft Touch Controls offer a user-friendly experience, and for your peace of mind, the UM-PA9S comes with a 5-year warranty and an incredible 10-year motor warranty. Invest in the UM-PA9S Stainless Steel Finish Rangehood today and enjoy a kitchen that's both functional and stylish.
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | UM-PA9SPPAK |
| Weight (kg) | 14 kg |
| Depth (mm) | 295 mm |
| Height (mm) | 380 mm |
| Width (mm) | 895 mm |
| Power (W) | 155 W |
| Accessories included | Mesh Filters, 4Mtrs x 200mm SteelFlex™ ducting. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ISO SP Drive Motor Packaged Dimensions: |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Finish |
| Rangehood Model Number | UM-PA9SPPAK |
| Installation Note | Wall or Roof Installation |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 years warranty on motor 5 years warranty on canopy Lifetime warranty on filters |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 1600 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 200 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Roof or Wall |
| Features |
|
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Soft-touch |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single External Motor |
| Clean filter indicator |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 9343415002834 |
Compare to similar items
Schweigen 90cm Classic Series Under Cupboard Rangehood with External Motor PKUMPA9FQ
Schweigen 90cm Undermount Matte Black Rangehood with On-Board Motor WINU-9B
| Max Air Capacity | 1080 m³/h |
|---|
Schweigen 90cm Undermount Stainless Steel Rangehood with On-Board Motor WINU-9
| Max Air Capacity | 1080 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 204 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
