






Up to 12 months interest free with Zip Money
The CLUM210 undermount rangehood boasts power, innovative design and durability. Constructed with high grade 304 stainless steel, this alfresco rangehood is designed for outdoor and under-cover patio use.
Its sleek design integrates seamlessly into overhead cabinetry and features touch-sensitive plus remote control. There are 5 speed levels powered by its twin in-built motors to ensure efficient extraction of heavy smoke and airborne grease from any Australian barbecue.
Its sleek design integrates seamlessly into overhead cabinetry and features touch-sensitive plus remote control. There are 5 speed levels powered by its twin in-built motors to ensure efficient extraction of heavy smoke and airborne grease from any Australian barbecue.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | CLUM210 |
| Weight (kg) | 26.5 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 360 mm |
| Width (mm) | 960 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Rangehood Model Number | CLUM210 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Soft-touch & Remote |
| Light type | LED |
Filters
| Number of filters | 3 |
|---|
Other
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
|---|---|
| EAN | 9343415008638 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Schweigen Silent 120cm BBQ Canopy Rangehood with ISODrive SE Motor Pack DBH1200SEPAK
$8,995
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 137 W |
Schweigen 120cm Non Silent BBQ Canopy Matte Black CL7372BPAK
$5,317
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|
Schweigen 3000m3/h Silent BBQ Rangehood 150cm and Flue CL8915BSP2KIT
$7,865
| Max Air Capacity | 3000 m³/h |
|---|
Schweigen 3000m3/h Silent BBQ Rangehood 120cm CL7372BSP2PAK
$7,365
| Max Air Capacity | 3000 m³/h |
|---|
Schweigen 3200m3/hr Silent BBQ Rangehood and ISO Drive SE Motor Pack CL7372SEPAK
$6,831
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 135 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

