


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Oliveri Pepe Swivel Mixer Tap PT2010C-BLACK
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ST-WH1584UOF |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
| Weight (kg) | 20.5 kg |
| Depth (mm) | 838 mm |
| Height (mm) | 240 mm |
| Width (mm) | 520 mm |
| Accessories included | Overflow Kit and 1x covered basket waste |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| EAN | 9324974027384 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Santorini Farmhouse Undermount Sink White ST-WH1584UOF
$2,400
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Flinders Single Bowl Topmount Sink with Right-Hand Drainer FL121-NTH
$511
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Santorini Large Single Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1550U-OF
$1,575
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Sink Black SB50BK
$1,531
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Professional Series 1/2 Bowl Undermount Sink PR1160U
$924
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 255 mm |
| Bowl Type | 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Countertop or Undermount Sink Matte Black SC-MB1980
$1,918
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Santorini Grande Topmount Sink White ST-WH1561-OF
$1,387
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
