Miele Induction cooktop with onset controls with a width of 936 mm. Communication with the hood - automatic function Con@ctivity. Broad performance spectrum - keeping warm function and TwinBooster. Intuitive quick selection with numerical keybank - Smart Select White. Frameless for flush-fit or surface-mounted installation. Intelligent pan recognition – for up to 5 pans including TempControl for perfect frying results.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | KM7899-2FL |
| Weight (kg) | 16 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 936 mm |
| Accessories included | Mains cable |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Graphite Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator |
Burners
| Number of cooking zones | 5 |
|---|
Other Features
| Boost function | |
|---|---|
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface |
Electrical Connection
| Connected load | 9.2 kW |
|---|
Other
| Primary Product Category | Induction Cooktops |
|---|
Compare to similar items
Miele 61cm Induction Cooktop KM6304
$2,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

