



Accessories & Add-Ons

Promotions
The cooktop's innovative pan size recognition ensures that energy is efficiently used, supplying power only to the area under the pan. Additionally, the automatic Con@ctivity function enables communication with the rangehood, creating a synchronised cooking experience by adjusting the rangehood settings automatically as you cook. As a network-enabled WiFi appliance, the Miele KM7373FL integrates with Miele@home, allowing for smart connectivity and control over your cooking environment. Elevate your kitchen with this state-of-the-art induction cooktop, where convenience meets exceptional performance.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Model Number | KM7373FL |
| Material | Ceramic |
| Weight (kg) | 10.9 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 53 mm |
| Width (mm) | 800 mm |
| Power (W) | 7300 W |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Finish. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch & Remote |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface | |
| Stop and Go function |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator |
| Display |
|---|
| Keep warm |
|---|
| Connected load | 7.3 kW |
|---|---|
| Length of cord | 1.44 m |
| Primary Product Category | Cooktops |
|---|---|
| EAN | 4002516758570 |
Compare to similar items
Miele 80cm Induction Cooktop with PowerFlex KM7575FL-2FL
| Material | Glass ceramic surface |
|---|
Miele 93cm Induction Cooktop KM7897-2FL
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 916 mm |
Miele 60cm Induction Cooktop with Mains Plug KM7220FL
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 3450 W |
Miele 91cm Induction Cooktop with PowerFlex KM7684FL
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 388 mm |
| Cut Out Width (mm) | 896 mm |
Miele 62cm Induction Cooktop with PowerFlex KM7464FL
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
Miele 62cm Induction Cooktop with Flex Cooking Zone KM7363FL
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Material | Ceramic |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Power (W) | 7300 W |
Miele 80cm Induction Cooktop KM7678-2FL
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 780 mm |
Miele 80cm Induction Cooktop with Powerflex KM7574FL
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 780 mm |
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-638946984980341658-639033294967982042-639136268272975268.png)
