





Promotions
Equipped with Miele's Con@ctivity and Miele@home, the cooktop connects to your smart home network for enhanced control and convenience. The permanent pan recognition ensures instant responsiveness, while features like wipe protection, a minute minder, and customisable settings make this cooktop a joy to use. Offering a blend of performance, design, and smart technology, Miele’s 80cm Induction Cooktop is the perfect addition for any home cook or entertainer looking to elevate their kitchen.

Perfect for Large Pans
Miele’s PowerFlex cooking zones are designed to handle everything—from single pots to oversized pans. Whether you’re preparing a quick meal or hosting a dinner party, they adapt effortlessly to your needs. Plus, with an impressive booster output of up to 7.3 kW, you’ll enjoy ultra-fast heating, saving time without sacrificing performance.

Rapid Heating with TwinBooster
Need to heat up in a flash? Miele’s exclusive TwinBooster function lets you channel the power of two cooking zones into one for lightning-fast heat when you need it most. Alternatively, you can distribute the induction power across multiple zones for ultimate flexibility and precision.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | KM7576-2FL |
| Material | Elegant glass ceramic surface |
| Weight (kg) | 15.6 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 800 mm |
| Power (W) | 9200 W |
| Accessories included | Main cable |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Matte Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Matte surface finish |
| Installation Note | Flush or surface mounted installation |
| Number of cooktop Burners or Zones | 6 |
|---|
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Flexible zones | |
| Stop and Go function |
| Number of Functions | 13 |
|---|---|
| Keep warm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Residual heat indicator |
|---|
| EAN | 4002516790020 |
|---|
Compare to similar items
Miele 61cm Induction Cooktop KM6304
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639051650998047375.png)
