Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Stain Polish |
|---|---|
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 175 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| EAN | 04020684406802 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Zerox 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink ZEROX8SR
$1,941
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Stain Polish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer Anthracite NAYA8SRK5
$1,338
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Claron Double Bowl Sink CLARON400-400
$2,463
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Satin Polish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer White NAYA8SWRK5
$1,338
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer Rock Grey NAYA8SGRK5
$1,338
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR1542IULK5
$935
| Material | Stainless Steel 18/10 Brushed Finish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Quatrus Double Bowl Sink QUATR153434IUK5
$892
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco 1¼ Right Hand bowl Inset Sink with Drainer BTIPO6SRK5
$274
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Sink with Drainer and Overflow LEXA8WK5
$1,080
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Double |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

