


Accessories & Add-Ons







Specifications & Manuals
| Model Number | BTIPO45SLHD |
|---|---|
| Material | 18/10 Surgical Grade |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 160 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Length (mm) | 860 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Basket waste, Sink clips |
| Bowl Size | 345 (W) x 420 (D) x 160 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Satin Finish |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Also known as Blanco BTIPO45SRK5 |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 842 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 4020684776981 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Left Hand Drainer Sink BTIPO45SLHD
| Material | 18/10 Surgical Grade |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 842 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Claron Single Bowl Sink CLARON500
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Lemis Single Bowl Sink with Left Hand Drainer LEMISXL6SRIFK5
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco ETAGON 500-U Single Bowl Undermount Sink 526901
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow SUBLINE500UK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Undermount Sink ANDANO700UK5
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LIVIT 45S SALTO Single Bowl Inset Sink with Right Hand Drainer LIVIT45SL-SALT
| Material | Stainless steel 18/10 - stainless steel brushed finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 842 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco White Extra Large Single Bowl Sink NAYAXL9WK5
| Material | Granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR15400IUK5
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
