


Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Blanco Mixer Tap LINUS

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap Anthracite LINUSSA

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSG

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSW
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | QUATRUS500UK5 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel 18/10 satin finish |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Length (mm) | 540 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 500 (W) x 400 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Inset or Undermount Installation |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9326039013011 |
| Made in Germany |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Undermount Sink QUATRUS500UK5
$377
| Material | Stainless Steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Claron Single Bowl Sink CLARON500
$1,382
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco PLEON 8 Single Bowl Inset Sink PLEON8BK5
$1,082
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit White 528065
$851
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Single Round Bowl Sink RONDOSOL
$466
| Material | Brushed Finish 18/10 Surgical Grade Stainless Stee |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Lemis Single Bowl Sink with Right Hand Drainer LEMISXL6SLIFK5
$456
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink CLARON400U
$1,254
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 500-U Single Bowl Undermount Sink 526901
$1,286
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit Anthracite 528061
$735
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
