Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Stainless steel 18/10 Satin Finish |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 160 mm |
| Width (mm) | 480 mm |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| EAN | 9326039010485 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Livit Left Hand Single Bowl Sink LIVIT45L
$205
| Material | Stainless steel 18/10 Satin Finish |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Blanco Single Bowl Topmount Sink with Overflow ANDANO340IFNK5
$635
| Material | Stainless Steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Cut Out Width (mm) | 370 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink SUBLINE500UW
$1,065
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow ANDANO340U
$580
| Material | Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR15400IUK5
$662
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco White Extra Large Single Bowl Sink NAYAXL9WK5
$914
| Material | Granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Large Bowl Undermount Sink CLARON700U
$1,625
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless steel - Satin Polish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

