



Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Model Number | NAYA9SRP-LINUS |
|---|---|
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 1210 mm |
| Length (mm) | 1210 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | LINUS Tap |
| Bowl Size | 445 (W) x 415 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Sink Linus tap |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1192 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 295W x 345D x 200H |
| EAN | 9312646021525 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco Double Bowl Left Hand Drainer Sink and Tap NAYA9SRP-LINUS
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1192 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco 1¼ Right Hand bowl Inset Sink with Drainer BTIPO6SRK5
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Sink NAYA8GK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 795 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Undermount Sink CLARON400-400U
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 825 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Claron Double Bowl Sink CLARON400-400
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Satin Polish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco SUBLINE 430/270 Double Bowl Undermount Sink Black 528009
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer Black NAYA8SBRK5
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer Anthracite NAYA8SRK5
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Flushmount Sink AND400400IFANK5
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
4 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
