Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Surgical Grade 18/10 satin finish Stainless Steel |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 160 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| Depth - Second Bowl | 340 mm |
|---|---|
| Small Bowl Size | 165 (W) x 340 (D) x 137 (H) |
| EAN | 9326039010478 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Centric 1 and 1/4 Bowl Left Hand Drainer Sink LIVIT6SR-CENTC
$448
| Material | Surgical Grade 18/10 satin finish Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco SUBLINE 430/270 Double Bowl Undermount Sink Black 528009
$1,111
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR1542IULK5
$935
| Material | Stainless Steel 18/10 Brushed Finish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Sink with Drainer and Overflow LEXA8WK5
$1,080
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Double |
Blanco 1¼ Right Hand bowl Inset Sink with Drainer BTIPO6SRK5
$274
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink DIVON8SLK5
$2,694
| Material | Surgical Grade Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Left Hand Drainer Silgranit Anthracite 528070
$998
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR1542IURK5
$935
| Material | Stainless Steel 18/10 Brushed Finish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Quatrus Double Bowl Sink QUATR153434IUK5
$892
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

