


Accessories & Add-Ons







Specifications & Manuals
| Model Number | TD200C |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Size | 377 (W) x 429 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | Can be installed left or right configuration and Taphole is optional |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Concrete |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 354 mm |
| Small Bowl Size | 296 (W) x 354 (D) x 200 (H) |
| EAN | 9314654093549 |
Compare to similar items
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer TD200C
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Stone N200S
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Soho 1 and 1/3 Bowl Sink N150S
| Material | Nano granite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Magma D200BL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Chambord Henri 1 and 1/2 Bowl Fireclay Sink HENRI-3W
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 470 mm |
| Cut Out Width (mm) | 999 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Puro Double Sink Granite N200P
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey EC 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer EC175R
| Material | Stainless steel SUS305 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Nero TD200NL
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink EN175R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
13 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
