Specifications & Manuals
| Model Number | PR45AP |
|---|---|
| Material | Commercial Grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 250 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Length (mm) | 600 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Pull out tap |
| Bowl Size | 525 (W) x 420 (D) x 250 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Features |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 525 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Laundry Tub |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654093792 |
Compare to similar items
Abey The Lodden 45L Single Inset Laundry Tub with Mix Master Pull Out Tap and Bypass PR45AP
| Material | Commercial Grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
| Cut Out Width (mm) | 525 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink LUA200PK
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Inset Double Bowl Sink Pack LG200TPK
| Material | .9mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Sink Pack LUA190TPK
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WT
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Party 320 Single Bowl Sink with Accessories FRAP320
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TCR
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey 1 and 1/2 Bowl Sink with Accessories & Pull Out Mixer Tap NL180T12
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

