

Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Armando Vicario Kitchen Mixer Tap TINK

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LT70A |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 260 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Length (mm) | 726 mm |
| Bowl Size | 680 x 400 x 260 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey The Latrobe R25 with Bypass LT70A
$814
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl Sink with Small Drainer - Day MD-100XSD
$640
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lago Single Bowl with Drainer Tray NL100
$513
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Single Bowl Sink MOA360
$583
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Single Sink N120P
$1,121
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 490 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Onyx Single Bowl Sink FD-100LB
$1,043
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Quadro Single Bowl Sink QN-100SB
$910
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Single Bowl Sink Ivy Green KN-100IVY
$1,248
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
