


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | Taphole Optional |
| Finish Colour Description | Millenial Cliff |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654105044 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Wembley Single Bowl Sink with Drainer WD100MC
$1,086
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Ceramic Sink PHILIPPE-2W
$2,180
| Material | European fireclay with Porcelain Glaze |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Magma D100BR
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Entry Single Bowl Left Hand Drainer Sink EN100R
$226
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Bar Sink with Tap Landing Artisan Copper BS2CO
$814
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry Single Bowl Right Hand Drainer Sink EN100L
$226
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink Black Pearl CR340B
$1,197
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Typos Single Sink with Drainer TD100CR
$990
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lugano Single Bowl Sink with Drainer ST460SU
$1,748
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
