Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | TD100T2B |
|---|---|
| Material | Cristalite sink |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Tapware Style | Pull Out |
| Sink Type | Topmount |
| Tap Swivel | 130 ° |
| Finish Colour Description | Onyx sink with Onyx/Chrome tap |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
| Number of tapholes | 0 |
Other Features
| Pull Out Tap |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T37948 |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654125561 |
Compare to similar items
Abey Schock Typos Single Bowl Sink and Armando Vicario ISA Pull Out Kitchen Mixer Tap - Onyx TD100T2B
$1,702
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite sink |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Formhaus Single Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Onyx with Accessories FD100LBT
$1,433
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Lago Double Sink with Accessories inc Dish Rack WNL200T
$1,420
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Single Bowl Sink and Foldable Tap Pack with Cover FRAT500
$1,926
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Double Sink Pack with Accessories inc Dish Rack WNL180T
$1,378
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Party 320 Single Bowl Sink with Accessories FRAP320
$1,451
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Sink Pack LUA190PK
$1,293
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Plus Sink Pack PZ340ALPK
$1,708
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 380 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

