


Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $263.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
The Abey Schock Typos Single Bowl Sink with Drainer is a celebration of sleek form and quiet resilience—crafted in Germany for those who appreciate both aesthetic clarity and uncompromising performance. Sculpted from premium Cristalite® granite composite, it offers a smooth, stone-like surface in a palette of contemporary tones, making it a refined addition to any modern kitchen design.
For the passionate homecook, the Typos provides a practical and dependable foundation for daily life. Its spacious single bowl accommodates everything from lunchbox prep to weekend batch-cooking, while the integrated drainer ensures dishes air-dry with grace. Hygienic, easy to clean, and resistant to stains and scratches, it invites effortless living with a touch of style.
To the masterchef or entertainer, this sink offers space, structure, and precision. Whether washing oversized pots after a feast or prepping produce before guests arrive, the Typos is designed to keep pace with your culinary rhythm. It’s a refined utility piece—engineered to work hard, while looking effortlessly elegant.
For the passionate homecook, the Typos provides a practical and dependable foundation for daily life. Its spacious single bowl accommodates everything from lunchbox prep to weekend batch-cooking, while the integrated drainer ensures dishes air-dry with grace. Hygienic, easy to clean, and resistant to stains and scratches, it invites effortless living with a touch of style.
To the masterchef or entertainer, this sink offers space, structure, and precision. Whether washing oversized pots after a feast or prepping produce before guests arrive, the Typos is designed to keep pace with your culinary rhythm. It’s a refined utility piece—engineered to work hard, while looking effortlessly elegant.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | TD100WL |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Weight (kg) | 20 kg |
| Depth (mm) | 860 mm |
| Height (mm) | 309 mm |
| Width (mm) | 500 mm |
| Accessories included | 5 x (90mm x 2”) basket waste included |
| Bowl Size | 26 Litres |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Alpina |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Other
| EAN | 4014949786655 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Alpina TD100WL
$1,055
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Concrete TD100CL
$664
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus Large Undermount Single Bowl Sink N-100XLYW
$1,525
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D100WR
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Chambord Henri Single Bowl Fireclay Sink HENRI-1W
$2,168
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 473 mm |
| Cut Out Width (mm) | 597 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer Stone MD-100LS
$1,250
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer - Artisan Copper STQ450SRCO
$2,111
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey EC Single Left Bowl Sink with Drainer EC100L
$226
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
