| Model Number | TD200WTPK |
|---|---|
| Material | Schock Cristalite Material |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 377 (W) x 429 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Tap included |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1146 mm |
| Topmount | |
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Transfer to Clearance | |
| Small Bowl Size | 296 (W) x 354 (D) x 200 (H) |
| EAN | 9314654095512 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200WTPK